علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
کد مطلب: 1009
قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم:
اربعین، باطل السحر اغواگری شیاطین عصر حاضر است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
 
قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم به ارزش و تاثیر گذاری اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: شیاطین مادی از طریق اقامه تمدن مادی، شان قدرت اغوا پیدا کردند و زمانی که اربعین ظاهر می شود، باطل السحر تمدن مادی است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، به نقل از خبرگزاری رضوی، حجت الاسلام علیرضا پیروزمند، صبح جمعه در همایش ملی از غدیر تا اربعین که با عنوان سلوک اجتماعی امام حسین(ع) اربعین و تمدن سازی اسلامی در تالار همایش های آستان قدس رضوی برگزار شد به تحلیل حرکت امام حسین(ع) و تاثیر واقعه اربعین پرداخت.
وی به خطرات اغواگری شیطان اشاره کرد و گفت: اغوای شیطان از چه طریقی اتفاق می افتد؟ او به زعم خود می خواهد، از طریق خاموش کردن نور خدا اغوا گری کند.
حجت الاسلام پیروزمند با اشاره به آیه «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ» «مى‏ خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد»
افزود: شیطان از طریق پوشاندن حق، نمی گذارد که این نور به مخاطبین برسد و این را از طریق تکذیب آیات الهی و مجادله در آیات انجام می دهد.
قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم اظهار کرد: اگر آیات الهی به انسان ها برسد، نور به آن ها ساطع می شود و در مقابل کفر وسیله ای برای مجادله در آیات الهی است؛ چرا که مجادله در آیات الهی نمی کنند، مگر کسانی که کفر می ورزند. در سوره غافر خداوند متعال می فرماید «مَا يُجَادِلُ فِي آيَاتِ اللَّهِ إِلَّا الَّذِينَ كَفَرُوا فَلَا يَغْرُرْكَ تَقَلُّبُهُمْ فِي الْبِلَادِ.».
وی به راه های نفوذ شیطان اشاره کرد و گفت: شیطان مانع نور خدا می شود و مبتلا کردن به فسق، یکی از راه های نفوذ شیطان است.
حجت الاسلام پیروزمند با اشاره به آیه «فَلَا يَغْرُرْكَ تَقَلُّبُهُمْ فِي الْبِلَادِ»، ابراز کرد: خداوند خطاب به پیامبراکرم(ص) می فرماید که رفت و آمد کفار و جبهه باطل تو را فریب ندهد. این آیه اشاره و کنایه ای به تمدن مادی است. تغرر یعنی آن واقعیت و آن چیزی است که جبهه باطل جلوی چشم مردم ایجاد می کند و آن اندازه فریبندگی دارد که قدرت آن را دارد که در مقابل آیات الهی قد علم کند و نه یک انسان، بلکه یک امت را دچار فریب کند.
قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم اظهار کرد: بدل سازی، یکی از راه های اصلی اغواگری شیطان است و آنچه دل انسان ها اعم از رفاه، آسایش و آرامش می خواهند به آن برسند، ادعا می کند که پیش من است و یک واقعیت و الگوی عملی را به نمایش می گذارد و کمک می کند که یک تمدن اغواگری به پا کند.
امام حسین(ع) در برابر اغواگری اجتماعی قد علم کرد
وی به حرکت عظیم امام حسین(ع) که در مقابل حرکت اغواگری انجام شد اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) در مقابل اغواگری اجتماعی قد علم کرد. این اغواگری اجتماعی چه بود؟ حکومت بنی امیه بعد از حکومت علوی به وجود آمده بود که به ظاهر اسلامی بود، اما در اصل بدلی از اسلام بود و از طریق تغرر، انحراف تاریخی ایجاد می کرد.
حجت الاسلام پیروزمند ادامه داد: حرف سید الشهدا(ع) این بود که این اسلام اصیل نیست و جعلی است و اغرار جبهه باطل اندازه ای سنگین شده بود که جز با ریخته شدن خون، باطل نمیشد و امام حسین(ع) با حرکتی که ایجاد کرد، یک صیانت تاریخی برای جبهه حق ایجاد کرد.
وی با خاطر نشان کردن این که سلوک اجتماعی با عاشورا مهم تر از سلوک فردی با عاشوراست، ابراز کرد: سلوک فردی با عاشورا، خیلی زیباست و سلوک اجتماعی با عاشورا بدین معناست که جامعه ای که بر کشتی امام حسین(ع) سوار است، با فهم حرکت امام حسین(ع) استمرار در تحول اجتماعی رقم بزند.
اربعین سلوک اجتماعی با عاشوراست
قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم به جایگاه والای اربعین اشاره و ادامه داد: اربعین آیات الهی و نمایش سلوک اجتماعی با عاشوراست که خداوند متعال از طریق این آیات، نور خود را منتشر می کند.
حجت الاسلام پیروزمند گفت: زیارت عاشورا سلوک فردی است، ولی در اربعین علاوه بر ارتباط فردی، ارتباط اجتماعی شکل می گیرد و جامعه جدیدی به نمایش گذاشته می شود که در جاهلیت مدرن به آن نیاز است.
وی با بیان این که اربعین باطل السحر اغوای اجتماعی شیاطین در عصر حاضر است، ابراز کرد: شیاطین مادی از طریق اقامه تمدن مادی، شان قدرت اغوا پیدا کردند و زمانی که اربعین ظاهر می شود، باطل السحر تمدن مادی است.
Share/Save/Bookmark