علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 1172
تشکیل جلسه هیات امنای فرهنگستان علوم اسلامی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۳
 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی، اولین جلسه هیات امنای جدید فرهنگستان با تغییراتی در اعضاء تشکیل شد.
***


در این جلسه ابتدا آیت الله میرباقری با ذکر یادی از اعضای گذشته این هیات امنا که دارفانی را وداع گفته اند. از حضرات آیت الله راستی کاشانی و آیت الله شرعی یادی نمودند، همچنین با گرامی داشت یاد و خاطره استاد علامه سید منیرالدین حسینی از دیگر عضو سابق هیات امناء جناب آقای حاج عباس آسیم نیز ذکر یاد شد.

ریاست محترم فرهنگستان علوم اسلامی در این دیدار با اشاره به خدمات انجام گرفته توسط مجموعه فرهنگستان علوم اسلامی بر طبق آرمان های مشخص و والای آن، ابراز امیدواری کرد که روند کارها با روال بهتر و سرعت بیشتری انجام گردد.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند در این جلسه عمده کارهای فرهنگستان را در ۴ سرفصل کلی برشمرد:
- تحقیق و پژوهش،
- تربیت نیروی انسانی،
- ارتباطات با مجموعه های همسو و ارگان های نظام برای رفع نیازهای پژوهشی و حل مسائل علمی آنها
- و نیز تدوین مباحث علمی خصوصاً مباحث ارائه شده توسط استاد حسینی (رحمه الله علیه)، وی بر لزوم تحفظ مجموعه بر ماموریت های گفته شده تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین غنایی، معاونت هماهنگ کننده فرهنگستان در این جلسه گزارشی از فرآیند کارها در سال ۱۳۹۸ ارائه داد، تغییرات ساختاری، روند اجرای برنامه ها، شرح مختصری از کار ویژه ای که مجموعه اندیشه ورز در حال تدوین آن به عنوان سند تحول هستند و همچنین فضای تدوین اسناد علمی استاد حسینی ارائه داد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر پارسانیا دیگر عضو هیات امنای فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به اینکه کتب استاد حسینی همانند کتاب های اندیشمندان اسلامی همچون استاد شهید مطهری لازم است که روند تدوین آن سریع تر انجام شود و منتشر گردد، در خصوص تدبیر برای تسریع در این زمینه تاکید کرد.

دکتر پارسانیا با تاکید بر اینکه اندیشه استاد حسینی( رحمه الله علیه)، ناظر بر مسائل انقلاب اسلامی و با محوریت نیازهای جامعه اسلامی شکل گرفته است، انسجام و تقوم مباحث را از نکات بارز این اندیشه بر شمردند. ایشان همچنین بر لزوم ارتباط بیشتر با سایر مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی اصرار داشته و نیز اشاره کردند که در مواجهه با جبهه رقیب نیز باید بروز مسائل را رصد و پاسخگویی به مسائل ایجاد شده را در موضع گیری به موقع مد نظر داشت.

دکتر نجابت نیز با اشاره به رشدی که در سالهای اخیر در مباحث ایجاد شده است، برای حفظ و رشد ظرفیت های موجود فرهنگستان به نکاتی را اشاره نمود.

لازم به ذکر است که هیات امنای فرهنگستان علوم اسلامی، بالاترین مقام در تصمیم گیری های کلان مجموعه را خواهد داشت که با تغییراتی بعد از رحلت برخی از اعضاء، از سال ۱۳۹۸ با حضور اساتید سید محمدمهدی میرباقری، حمید پارسانیا، علیرضا پیروزمند، حسین نجابت و سید مرتضی حسینی شکل گرفته است.
Share/Save/Bookmark