علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
کد مطلب: 1001
آیت الله میرباقری: انواع شادی فاخر را در جامعه شناخته و ترویج دهیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، به نقل از دبیرخانه پویش ملی #شادباشیم، آیت الله سید محمد مهدی میرباقری نماینده مردم البرز در مجلس خبرگان رهبری در دیدار با حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که ولایت باید محور تمام معارف باشد، افزود: اخلاق باید بر محور ولایت باشد، اخلاق ادبیاتی دارد و ادبیات اخلاقی که تدوین شده ادبیات با محور ولایت نیست، در زمینه سایر دانش های تخصصی همانند عرفان نیز ادبیات و محتوا بر محور ولایت باشد.
رییس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان این که تنها در فقه به لحاظ منابع محور اصلی اهل بیت(ع) هستند، اظهار داشت: حتی در حکمت و تاریخ نگاری محور باید ولایت باشد، درباره جایگاه مفهوم ولایت و ارتباط آن در نظام معارف شیعی باید پژوهش شده و بحث و بررسی صورت گیرد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد جریان سقیفه که تلاش کرده موضوع ولایت را به مسأله جزئی تبدیل کند به یک معنا در حوزه فرهنگ شیعه هم اثرگذار شده و مفهوم ولایت جایگاه حقیقی خود را از دست داده است، این موضوع نیازمند کاری جدی در حوزه است.

آیت الله میرباقری با بیان این که این مسأله ابتدا باید در پژوهش های حوزه وجود داشته باشد تا بعد به آموزش و تبلیغ تبدیل شود، ابراز داشت: این موضوع نیازمند حمایت جدی از منبع مطمئن است تا از دل آن انحراف بیرون نیاید و هم این که مقصره آن را به غلو متهم نکنند چون تأثیر مقصره در این که مفهوم ولایت را در دستگاه شیعی تنزل دادند از تأثیر غلات بسیار بیشتر بوده است.

وی عنوان کرد: مقصره مفهوم ولایت را به مفهومی نازل تبدیل کردند که جایگاه حقیقی خود را ندارد، نجات دادن حقیقت بحث ولایت در فرهنگ شیعه از آنچه که دچار تقصیر در طول قرن ها شده و ریشه آن مخالفان بوده اند، انجام کاری جدی در حوزه است، اگر کاری جدی در حوزه صورت نگیرد نمی توان تقصیری که در طول قرن ها تحمیل شده است را برطرف کرد.

نماینده مردم البرز در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تلاش غرب برای وارونه جلوه دادن مفهوم شادی و لذت خاطرنشان کرد: امروز غرب تلاش می کند که مفهوم شادی و لذت را از مفهوم فاخری که در دین وجود دارد تنزل دهد، ما نیز دو گونه برخورد می کنیم و گاهی می گوییم که لذت لازم نیست که کار بدی است.

وی اضافه کرد: ما باید شعارهای حقیقی که آنها با باطل مخلوط کرده اند را مالک شویم، ما باید بگوییم که اسلام دنبال نشاط است و الگوهای و مناسبت هایی از این مسأله را به جامعه معرفی کنیم؛ غربی ها یک شادی مبتذل را به یک شادی اجتماعی تبدیل می کنند و شادی های جامعه را تنزل می دهند.

آیت الله میرباقری با تأکید بر این که باید انواع شادی فاخر را در جامعه شناخته و ترویج دهیم، گفت: اگر اعیاد اسلامی بر محور غدیر احیا شود و مناسک اعیاد را به مناسکی که از دل آن شادی و نظام اجتماعی حاصل شود تبدیل کنیم اثرگذار خواهد بود.

وی افزود: باید مهاجم باشیم و مهاجم بودن این است که نوع جدیدی از شادی که فاخر به شمار می رود تعریف و ایجاد کنیم و و مقایسه را بر عهده مردم بگذاریم و این مسأله بر محور غدیر شدنی است اما باید حمایت شود و پژوهش های عالمانه ای اتفاق افتد تا دچار انفعال در برابر غرب نشویم و بستر را از دست ندهیم.
Share/Save/Bookmark